Letisko Poprad-Tatry

Airport Poprad-Tatry

Medzinárodné letisko Poprad-Tatry

Medzinárodné letisko Poprad-Tatry

 

Letisko Poprad-Tatry – (TAT) je najvyšším letiskom v Európe, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 718 metrov nad morom. Je tiež považované za jedno z najkrajších, pretože je obklopené horami. Práve odtiaľ, začína cesta väčšiny z hostí, ktorí idú pobyt v populárnych turistických oblastiach: Nízke a Vysoké Tatry.  Z Popradu – Tatry je najjednoduchšie sa tam dostať.  

To začalo svoju históriu ako poľné letisko, do roku 1970 bola pristávacia dráha trávnatá, určená len pre ľahké lietadlá, moderné ťažké lietadlá tam nemohli pristávať. Betónová prístávacia dráha tu bola postavená z príležitosti Majstrovstiev sveta v lyžovaní, ktoré sa konali v Štrbskom plese. Po dlhú dobu bol Poprad – Tatry tretím letiskom Československa, teraz je tretím letiskom na Slovensku. Začiatok druhého tisícročia bol na letisku poznačený výstavbou nového terminálu, inštaláciou moderného osvetlenia na dráhe a návštevou na letisku Britskej kráľovnej Alžbety II so svojím manželom, ktorý prišiel na Slovensku na oficiálnu návštevu. Odhliadnúc od neveľkých rozmerov, je letisko plne vybavené súčasným vybavením a technikou, zodpovedajúcim všetkým medzinárodným technickým štandardom.

 

Všeobecné informácie

Oficiálny názov letiska – Letisko Poprad-Tatry

Oficiálny webhttp://www.airport-poprad.sk

NON-STOP podpora: +421 52 772-5005

Medzinárodné kódy: IATA – TAT; ICAO –LZTT.

Koordináty GPS: N 49°04’06.0″  E 20°14’51.8″

 

Počet liniek

V roku 2018 bol tok pasažierov cca 88 542 turistov, a v roku 2019  už dosiahol 94 249 turistov, čo je o 6,5% viac, ako v roku 2018. Vzdušný prístav spolupracuje s niekoľkými leteckými spoločnosťami. Priame lety realizujú:

Airport Poprad-Tatry

Infraštruktúra letiska

Samotné letisko Poprad-Tatry je neveľké, pozostáva z jedného terminálu.

Letisko má 3 vzletovo pristávacie dráhy, dve spevnené pre ľahké lietadlá a jednu betónovú pre stredno kapacitné linery Airbus A320 a Boeing 737. Na letisku je v prevádzke niekoľko kaviarní a reštaurácia, sú tam  DUTY FREE obchody, čakáreň pre VIP klientov, bezplatná WI-FI pokrývy celé teritórium letiska.

Registrácia na medzinárodné lety sa začína dve hodiny pred odletom. Registrácia sa zvyčajne končí 40 minút pred plánovaným časom odletu.

Medzinárodné letisko Poprad-Tatry

Z letiska Poprad – Tatry – do centra Popradu – 7 km. Vzdialenosť do centra Liptovského Mikuláša 53 km, do lyžiarskeho centra Jasná — 65 km, do Ružomberoku — 75 km, do lyžiarskeho centra Donovaly — 100 km, do centra Košic 118 km, do Sliača 128 km, do Krakova 158 km, do mesta Žilina — 135 km, do hlavného mesta Maďarska Budapešť 257km a do hlavného mesta rakúska — Viedne 398 km. Ako sa dostať k týmto miestam, prečítajte si naše prehľady.

Medzinárodné letisko Poprad-Tatry

 

Medzinárodné letisko Poprad-Tatry

Medzinárodné letisko Poprad-Tatry